دوره 9، شماره 2 - ( تابستان 97، دوره 9، شماره 2 1397 )                   جلد 9 شماره 2 صفحات 113-119 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- بخش جراحی پلاستیک، دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران، ایران
2- بخش درماتوپاتولوژی، بیمارستان رازی، دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران، ایران
3- مرکز آموزش و پژوهش بیماری‌های پوست و جذام، دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران، ایران
4- مرکز آموزش و پژوهش بیماری‌های پوست و جذام، دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران، ایران ، nasirika@sina.tums.ac.ir
چکیده:   (1576 مشاهده)
زمینه و هدف: ارزیابی‌ میزان تهاجم کارسینوم سلول بازال Basal cell carcinoma (BCC) قبل از عمل، نقش مهمی در دقت، افزایش کارایی، حفظ حداکثر بافت سالم و عملکرد و زیبایی عضو مبتلا دارد.
 
روش اجرا: در ۷۲ بیمار، حداکثر قطر و عمق BCC ابتدا به‌صورت بالینی و سپس به‌وسیله‌ی سونوگرافی و نیز پس از جراحی، توسط پاتولوژیست اندازه‌گیری شد. درنهایت مقایسه‌ی متوسط عمق تومور در سونوگرافی و پاتولوژی و هم‌چنین مقایسه‌ی متوسط میزان اختلاف اندازه‌گیری‌شده به روش‌های سونوگرافیک و پاتولوژیک از مقدار اندازه‌گیری‌شده‌ی بالینی تومور انجام گردید.
 
یافته‌ها: متوسط عمق تومورهای BCC، 09/۳ میلی‌متر (انحراف استاندارد ۰۲/1) در سونوگرافی و 68/۲ (انحراف استاندارد 22/۱) در پاتولوژی بود که این دو مقدار با هم منطبق بودند (1/0=P). میانگین کلی اختلاف از حاشیه‌ی بالینی 05/۴ میلی‌متر (انحراف استاندارد ۱۸/۱) در سونوگرافی و ۲۶/4 میلی‌متر (انحراف استاندارد 07/۱) در پاتولوژی بود (09/0=P).
 
نتیجه‌گیری: سونوگرافی با فرکانس بالا در تشخیص قطر و عمق تومورهای BCC صورت دقت نسبتاً بالایی دارد و مخصوصاً در تومورهای کمتر از یک سانتی‌متر و در نواحی حساس برای حفظ زیبایی و عملکرد، روشی مفید می‌باشد.
متن کامل [PDF 207 kb]   (540 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۷/۶/۲۰ | پذیرش: ۱۳۹۷/۶/۲۰ | انتشار: ۱۳۹۷/۶/۲۰