دوره 13، شماره 4 - ( دوره 13، شماره‌ 4 1401 )                   جلد 13 شماره 4 صفحات 305-300 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- گروه بیولوژی و کنترل ناقلین بیماری‌ها، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی کرمان، کرمان، ایران * مرکز تحقیقات بیماری‌های عفونی و گرمسیری، دانشگاه علوم پزشکی کرمان، کرمان، ایران
2- مرکز تحقیقات بیماری‌های عفونی و گرمسیری، دانشگاه علوم پزشکی کرمان، کرمان، ایران * مرکز تحقیقات لیشمانیوز، دانشگاه علوم پزشکی کرمان، کرمان، ایران
3- کمیته تحقیقات دانشجویی، دانشگاه علوم پزشکی کرمان، کرمان، ایران
چکیده:   (564 مشاهده)
مقدمه: رتیل­ها (Camel spiders) یا شترزنک­ها، راسته­ای از رده عنکبوتیان (Arachnida) و شاخه بندپایان (Arthropoda) هستند و می‌توانند گزش دردناکی در انسان ایجاد کنند.

گزارش مورد: در این گزارش دو مرد 34 و 40 ساله معرفی می‌شوند که با شکایت واکنش‌های پوستی در پا به درمانگاه مراجعه کردند. پزشک در معاینات اولیه این علائم را به‌عنوان واکنش پوستی ناشی از نیش برخی از حشرات مزاحم تشخیص داد. بعد از گذشت یک روز، ضایعه‌ای که شامل دو نقطه قرمزرنگ بود در پای بیماران ظاهر شد. ضایعات پوستی بعد از چند ساعت در هر دو فرد مشاهده شد که با شست‌وشوی آب و صابون بعد از گذشت 7 روز، علائم به کلی از بین رفته و محل گزش بهبود یافت.

نتیجه­گیری: افزایش آگاهی پزشکان از علائم این بندپایان مزاحم به‌عنوان درمانگر، می‌تواند در تسریع روند درمان کمک‌کننده باشد.
واژه‌های کلیدی: واکنش پوستی، رتیل، گزارش مورد
متن کامل [PDF 485 kb]   (122 دریافت)    
نوع مطالعه: گزارش مورد | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1401/12/27 | پذیرش: 1401/11/15 | انتشار: 1401/11/15

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.